Antológia beszéd



„Nagy városokról beszélt a messzi vándor
Ott az emberek nem ismerik egymást
A katonák se hordanak puskát, hanem a nagy tereken muzsikálnak
Sokan gyűlnek oda, a gyerekeket magasra tartják, ugy hallgatják
Meghallgatják, aztán odahaza elmesélik, milyen szép volt
és azok is örülnek neki
A lányok ott is kinevetik a fiúkat, de azért szeretik őket
Fényes nappal is szeretik egymást
Nagy hidak vannak, amelyeken el lehet álldogálni és nézni
a vizet meg a hajókat
Úszkálnak ide oda, az utasok meg hangosan fölkacagnak
Hirtelen elhallgatnak s úgy nézik a nagy vizet, amint
komolyan elmegy a hullámok alatt
Azok meg csillognak, mint a pengék
S olvashatni a gyönyörű könyveket, akkora nagy a világosság
Pedig már egészen beesteledett.”

József Attila: Nagy városokról beszélt a messzi vándor



Tisztelt Hölgyek, Urak! Városunk Felfedezettjei! Költők! Fiatalok! Barátaim!



A világosság fiait köszöntöm ezen a napon, mindazokat, akik a jobb részt választották, őket, kik a Fény nagyköveteiként élik a mindennapokat, szeretik, művelik, pártfogolják a művészetet, megbecsülik és méltányolják az ember alkotótevékenységét, tiszteletben tartják méltóságát, nem ármánykodnak, de segítenek, hogy jobbá legyen a világ.

Városunk születésnapjának hetében, az irodalom napját ünnepelni jöttünk, egy olyan helyre, mely az emberi tudás tárházának, az érzelmek, gondolatok maradandóságának otthona. Könyvtárban vagyunk, a majdnem szentély birodalmában, amilyen az emberi lélek is, ha vigyáznak rá.

Csendességgel és tisztelettel védjük e helyet, hiszen fénylő elődök, költők, írók, művészek, alkotók gondolatait rejti minden papírlap, kötet, antológia.

Itt vagyunk mi, akik megálmodott világokat teremtünk újjá, megélt érzelmeket nyugtatunk költeménnyé, értékké, múltunk történetét rögzítjük emlékké egy novella, egy elbeszélés soraiban.

Meg kell mutatnunk mindenkinek, ami amúgy is felettünk van, a szivárvány egyik színeként ível fölénk: a szépirodalmat! Városunkban az Irodalmi Önképzőkör, a Verselemzők Társasága, és az iskolákban működő irodalmi társulatok már ezt teszik.

József Attila egy olyan világról álmodott, ahol a fegyver a katonák kezéből is kihull, ahol őszinte emberek egymás örömében gyönyörködnek, ahol a gyerekeket tartják magasra az igazán nagyok, akik tudnak kicsinyek lenni, mert céljuk a Jövő!

Ez a világ kell nekünk, Barátaim! Ennek a világnak az építésében egy csodálatos mérföldkő a mai nap, hiszen itt vannak azok az emberek, akik Dombóvár életében megmutatták, hogy a költők és írók általános feladatait értik, és vállalják, hiszen azzal, hogy kiléptek a nyilvánosság elé verseikkel, elbeszéléseikkel, immár a Fény nagyköveteiként kell, hogy éljék mindennapjaikat, a jó ügyért, az emberi jellem gazdagításáért.

Köszönet nekik. Nem könnyű a költészet hatalmát hirdetni ott, ahol mindennapi gondok tanyáznak. Az is valószínű, hogy egy család megélhetését sem biztosítja, tán még akkor sem, ha jól művelik! De ha nem figyelnek rá, semmibe veszik, akkor hiába a kenyér az asztalon, szellemi táplálék híján a család mégis éhezik.

Az irodalmi alkotás is hordozza a Fényt. Ám, ha olvasója nem akad, nem fejti ki hatását. Hiába a nagyszerű tehetség, az őszinte szó, úgy megmarad a telített sötét.

Tehát közös felelősségünk, hogy hirdessük az irodalom fontosságát, úgy mindenkit jobban megvilágíthat a Fény!

Dombóvár, 2009. március 31.
Béres Sarolta, kulturális és civil tanácsnok



Készítette: Oláh Attila (AtteSzoft)
Béres Sarolta: E-mail: sarolta.beres@freemail.hu